Hypnóza: Co to je a funguje to? mnoho poruch.

Hypnóza: Co to je a funguje to? mnoho poruch.

Co je to hypnóza, funguje to, a pokud ano, jak? Zkoumáme. Autor: Étienne Félix D’Enin de CUVILLERS, Francouz, který se zajímal o roli návrhu na mysl, a mentální a behaviorální procesy, ke kterým došlo, když se někdo upadl do hypnotického tranzu. Jiné zdroje naznačují, že to byl skotský chirurg Dr. James Braid, který tento termín vytvořil.

Koncept hypnotického tranzu se však narodil dříve, v 18. století, s notoricky známým německým fyzik Franz Mesmer. Mesmer tvrdil, že dokáže předvést existenci něčeho, co nazval „zvířecí magnetismus“, což je neviditelná tekutina, která „proudí“ mezi lidmi, zvířaty, rostlinami a věcmi a které lze manipulovat tak, aby ovlivnilo chování lidí.

Mesmerovy falešné praktiky daly hypnóze špatný začátek, ale zájem o jeho potenciál přetrvával v lékařské sféře. Ve 20. a 21. století byla hypnóza nadále zkoumána a specialisté získali lepší pochopení toho, co to je a jak může být někdy využito, aby přineslo zdravotní přínosy.

Co víme o hypnóze?

Nedávný přehled zveřejněný v časopise Neuroscience and Biobehavioral recenze definoval hypnózu jako druh regulace vědomí vědomí shora dolů, proces, ve kterém „mentální reprezentace […] potlačí fyziologii, vnímání a chování přepínat fyziologii, vnímání a chování. “

Jak autoři vysvětlují, hypnóza zahrnuje dva hlavní prvky: indukce a návrhy. Hypnotická indukce je prvním návrhem poskytnutým během procesu hypnózy, ačkoli to, z čeho by se mělo skládat, je stále otázkou debaty. nevěříme, že mají v situaci mnoho nebo jakékoli, kontrolu (nebo agentury). Smyslem pro agenturu, zatímco je pod hypnózou. ukázali, že vysoce instruktážní lidé vykazují vyšší úrovně aktivity v prefrontální kůře, přední cingulační kůře a parietální sítě mozku během různých fází hypnózy. , včetně paměti a vnímání, zpracování emocí a učení úkolů. Specifické mozkové mechanismy zapojené do hypnózy jsou však stále nejasné, ačkoli vědci začínají spojit neurokognitivní profil tohoto procesu. kognitivní procesy a popište je jako „jev zahrnující pozornou receptivní koncentraci“. Některé důkazy ukazují na roli hypnózy při kontrole selektivní pozornosti.

Například návrh byl použit k indukci agnosie, což je stav, ve kterém může mozek vnímat, ale není schopen rozpoznat různé vnější podněty. Další experimenty použily návrhy k manipulaci s visuospatiálním zpracováním, což je schopnost mozku identifikovat objekty v prostoru a rozpoznávat tvary. Kouzelný trik, vyvolává smích a nadšený po dechu. Praxe hypnózy však občas přitahovala jinou pozornost, když se zdálo, že kaskadéry amatérských „hypnotizéristů“ mají tragické výsledky. neštěstí a pocit úzkosti v důsledku.

„Byl jsem v tomto tranzu. Bylo mi řečeno, že nebudu moci najít svůj [hotelový] pokoj, protože všechna čísla pokojů by se změnila na čínštinu. Byl jsem ztracen asi 20 až 25 minut. Viděl jsem čínské nápisy, podivné linie a všechny. “ „Terapeutická regrese“, což je metoda, která tvrdí, že odhaluje potlačené vzpomínky člověka – často včasného zneužívání a traumatu – se někdy použila v hypnoanalýze, což je forma psychoanalýzy integrující hypnózové techniky.

Někteří jsou některé Dokonce i tvrdí, že hypnóza může pomoci dosáhnout regrese minulé životní, odhalit vzpomínky z předchozích životů. Taková zjištění vyvolávají negativní světlo na tvrzení o minulé regresi a na takto vzpomínky. může záviset na individuálních očekáváních.

Hypnoterapie se v současné době používá ve Spojených státech i v Evropě, aby se zmírnilo několik zdravotních stavů a ​​pomohlo lidem pustit negativní návyky, které mohou mít vážný dopad na jejich zdraví.

Některé případy, ve kterých byla shledána užitečná hypnoterapie, patří:

 • syndrom dráždivého tračníku (IBS). Studie naznačují, že hypnóza může v krátkodobém horizontu zmírnit příznaky IBS, ačkoli dlouhodobá účinnost dosud nebyla přesvědčivě testována.
 • Nespavost a poruchy spánku. Hypnóza může pomoci zvládnout nespavost, noční můry a spánkové hrůzy (které mají tendenci ovlivňovat děti ve věku 7 až 12 let), jakož i některé neobvyklé poruchy spánku, jako je procházení spaní. K řešení těchto podmínek se používají návrhy relaxace a sebekontroly.
 • . Některé výzkumy naznačují, že hypnóza může být účinná při recenzeproduktu.top léčbě migrén a bolesti hlavy napětí a může to být žádoucí alternativní léčba díky nedostatku vedlejších účinků.
 • Kontrola klinické bolesti. Hypnóza může mít analgetické účinky v případě akutní klinické bolesti, což obvykle znamená bolest v důsledku chirurgických postupů. Některé studie také naznačují, že hypnóza může ženám pomoci zvládnout bolest porodu, i když podpůrné důkazy jsou smíšené.
 • ukončení kouření. Národní středisko pro komplementární a integrační zdravotní studie, které naznačují, že hypnoterapie může pomoci lidem, kteří se chtějí vzdát kouření, zejména pokud jsou spárovány s jinými prostředky léčby. Ale v tomto případě je však podpůrné důkazy smíšené. "Životní hackes." Hypnoterapeuti a média často uvádějí techniky sebehypnózy jako zkratku pro dosažení relaxace a zvýšení sebevědomí. Doporučujte je uvést do praxe jako způsob doplňování specializovaných terapií doma.

  Některé překvapivé cesty, ve kterých byl použit hypnotický návrh, jsou dětské knihy. Jedna kniha, pojatá spisovatelem s rozsáhlými znalostmi psychologie, využívá techniky návrhů, aby přiměly malé děti, aby usnuly bez dalšího rozruchu. Některé studie naznačují, že meditace a hypnóza jsou úzce spjata, protože oba hrají roli v regulaci mysli těla.

  Jiní vědci však tvrdí, že hypnóza a meditace jsou zcela oddělené procesy, protože se spoléhají na odlišné mechanismy. Hypnóza, jak tvrdí, je v podstatě proces, jehož prostřednictvím subjektů „podvádí“ své vlastní vnímání, zatímco meditace je prostředkem k posílení, spíše než klamání, vědomí.

  Po více než 200 let zůstává mnoho jejích mechanismů záhadné. Jeho účinky se mohou zdát, že hraničí s nadpřirozeným, ale mozek – jak je tomu často – drží klíč. Stále však může existovat nějaký způsob, jak jít, dokud plně nepochopíme tento zajímavý nástroj zvaný „hypnóza“.